Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jeden patyczek do uszu raz na zawsze? Ten startup chce go wprowadzić na rynek

Silikonowe czyściki można wypróbować samemu, wpłacając kilkadziesiąt złotych na platformach crowdfundingowych Kickstarter i Indiegogo

Na platformach Indiegogo i Kickstarter pieniądze zbiera startup LastSwab, który chce wprowadzić na rynek alternatywę dla plastikowo-bawełnianych patyczków do uszu. Te produkowane przez LastSwab są wielorazowego użytku, bo powstają z silikonu. Producent deklaruje też, że zarówno patyczki, jak i opakowania, w których są sprzedawane, są w pełni biodegradowalne.

O co w ogóle chodzi w całym zamieszaniu z czyścikami do uszu? O to, że tak samo jak cały plastik, który produkują ludzie, potrzebują setek lat, by się rozłożyć. Drobne kawałki plastiku są ogromnym zagrożeniem dla ryb i ptaków, które nie odróżniają ich od swojego naturalnego pożywienia. Dowiedziono też, że mikrocząsteczki plastiku są już również w tym, co jemy i pijemy.

Przeczytajcie też: Chcecie zrobić coś dobrego dla Ziemi? Od tego można zacząć

Z badań przeprowadzonych przez UE wynika, że śmieci takiego właśnie rodzaju to 43 proc. plastiku najczęściej znajdowanego na europejskich plażach. Zgodnie z nowymi przepisami jednorazowe plastikowe talerze, sztućce, słomki, patyki do balonów i patyczki kosmetyczne zostaną zakazane na terenie UE już w 2021 roku. Ich papierowe, drewniane, bawełniane czy konopne substytuty też nie są dobre, bo używa się ich tylko jeden raz, a do produkcji nadal potrzeba surowców i generującej emisję CO2 energii.

Przeczytajcie też: Jak zrezygnować z wody w plastikowych butelkach

Patyczek LastSwab - według jego twórców - ma starczyć na całe życie. Jak będzie w praktyce, można przekonać się samemu. Najniższe wpłaty, jakie zbiera startup, to 19 euro, czyli około 80 zł, które można przekazać na Indiegogo i 116 duńskich koron (ok. 65 zł) na Kickstarterze. Przy takiej wpłacie już w październiku dostaniecie pocztą swoje dwa silikonowe waciki. Osoby chcące bardziej wesprzeć rozwój tej technologii, mogą oczywiście wpłacić więcej – wtedy Duńczycy rozwijający Last Swab obiecują wysyłkę większej liczby silikonowych czyścików. Dotychczas na wsparcie projektu zdecydowało się ponad 40 tys. osób z całego świata.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies