W centrach dystrybucyjnych, z których korzysta firma kurierska, pojawią się elektrownie słoneczne. Będą zaspokajać nawet 100 proc. potrzeb energetycznych oddziałów
Firma kurierska DHL Express już od jakiegoś czasu wprowadza rozwiązania mające na celu chronić środowisko. Pisaliśmy w green-news.pl o rowerach, vanach czy elektrycznych samolotach, które pozwolą obniżyć emisję CO2 związaną z transportem międzynarodowych ekspresowych przesyłek lotniczych.
Przeczytaj też: Ruszyły dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm. Oto warunki
Na tym DHL Express nie kończy – będzie również czerpać energię z elektrowni fotowoltaicznych. Jeszcze w tym roku pierwsze ogniwa słoneczne zostaną zainstalowane w centrach dystrybucyjnych w Koszalinie, Łodzi oraz Toruniu. W przyszłym roku montaż paneli zaplanowano w kolejnych jednostkach.
Plan inwestycji DHL Express zakłada modernizację dotychczasowych siedzib, ale firma – myśląc o przyszłości – inicjuje też montaż ogniw w nowopowstałych obiektach oraz zachęca właścicieli budynków do transformacji energetycznej. W przypadku oddziałów w Łodzi i Toruniu uda się pozyskać do 50 proc. energii z odnawialnych źródeł, zaś jednostka w Koszalinie będzie w 100 proc. zasilana energią słoneczną. Zarówno w Łodzi, jak i w Toruniu zostanie zamontowanych 111 modułów fotowoltaicznych firmy Risen o mocy 49,95 kWh, co równa się energii niezbędnej do zasilenia około 10 domów jednorodzinnych.
Przeczytaj też: Czy gospodarka to wytrzyma? Prąd szybko drożeje
– Inwestując w fotowoltaikę podejmujemy kolejny krok w kierunku dekarbonizacji naszej działalności, co stanowi jeden z głównych filarów strategii GoGreen na rzecz zrównoważonego rozwoju. Co więcej, zmiany w infrastrukturze pozwolą nam osiągnąć ok. 40-50 proc. niższe koszty energii, a w obliczu prognozowanego wzrostu cen prądu oszczędności mogą być jeszcze większe – mówi Agnieszka Łukawczyk, dyrektor ds. operacji w DHL Express.
Oprócz własnych inwestycji w ekologiczne rozwiązania energetyczne w jednostkach, DHL Express współpracuje z dostawcami, którzy mogą zagwarantować, że ich energia pochodzi ze źródeł odnawialnych, np. z ogniw fotowoltaicznych czy farm wiatrowych.