Neon to nowy program grantowy przeznaczony dla konsorcjów jednostek naukowych i naukowo-przemysłowych
Orlen liczy, że dzięki nowemu programowi znajdzie nowe rozwiązania, które później będzie mógł wykorzystać w swoim biznesie. Głównymi obszarami zainteresowania koncernu są innowacyjne narzędzia w zakresie produkcji i wykorzystania biomasy, dekarbonizacji, gospodarki obiegu zamkniętego oraz przemysłu 4.0.
Przeczytaj też: Francuski startup przerabia samochody spalinowe na elektryczne
– Wiemy, które obszary i zagadnienia są dla nas najważniejsze i jak przyspieszyć ścieżkę dojścia od pomysłu do etapu wdrożeń przemysłowych. Korzystamy przy tym z potencjału polskiej nauki, współpracując m.in. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Ruszamy z nowym wspólnym projektem, który może zapewnić nam dostęp do nowatorskich rozwiązań na światowym poziomie. Najlepsze z nich chemy wdrażać. Inwestując w nowe technologie, podnosimy naszą konkurencyjność i przybliżamy się do realizacji strategii neutralności emisyjnej – podkreśla Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
Uczestnicy zakwalifikowani do programu Neon na realizację swoich pomysłów będą mieli cztery lata. W tym okresie stan zaawansowania technologicznego każdego projektu powinien podnieść się przynajmniej o dwa poziomy. W ciągu kolejnych lat wypracowane rezultaty będą mogły zostać wdrożone przez koncern lub samych wykonawców projektów.
Neon jest realizowany na mocy umowy podpisanej przez Orlen i NCBR pod koniec 2021 roku. Obie strony na finansowanie innowacyjnych projektów przeznaczą po 100 mln zł.
Przeczytaj też: Europejczycy gotowi zapłacić więcej za mniej emisyjne auto
Pierwsza odsłona programu zostanie uruchomiona do końca marca br. Planowane są łącznie cztery edycje konkursowe (po dwie w 2022 i 2023 roku). W bieżącym roku będą one dotyczyły obszarów „biomasa” oraz „gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ)”. Z kolei w 2023 roku będą to „dekarbonizacja” i „przemysł 4.0”.
Fot. PKN Orlen