Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Eurostat podał najnowsze dane o udziale odnawialnych źródeł w zużyciu energii. Jest gorzej niż w 2020 roku

Unijny urząd statystyczny podsumował rok 2021. Do osiągnięcia zakładanych celów jeszcze daleka droga

Eurostat podzielił się w ostatnich dniach mnóstwem informacji na temat zużycia energii (nie tylko elektrycznej) w Unii Europejskiej, także w transporcie. Szczegółowe dane pochodzą z 2021 roku (na podsumowanie ubiegłego trzeba jeszcze trochę poczekać). Jak się okazuje, w porównaniu z rokiem 2020, w 2021 w UE odnawialne źródła energii (OZE) miały mniejszy udział w końcowym zużyciu. W 2021 r. wynosił on 21,8 proc., o 0,3 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej.

Przeczytaj też: Prezes naftowego giganta pokieruje szczytem klimatycznym

Do tej sytuacji doszło mimo tego, że w ujęciu ogólnym produkcja energii z OZE była większa. Chodzi o to, że 2020 rok był czasem pandemii koronawirusa i lockdownów, a zapotrzebowanie np. energię elektryczną było wówczas niższe. W efekcie, gdy gospodarki zaczęły odbijać się w 2021 roku, sięgnięto po konwencjonalne jednostki gazowe czy węglowe.

Najlepiej w UE pod względem udziału OZE w końcowym zużyciu energii wypada Szwecja. Aż 62,6 proc. energii wykorzystywanej w tym państwie było „zielonej”. Poniżej wynoszącej 21,8 proc. unijnej średniej było 15 z 27 państw Wspólnoty. W tym gronie znalazła się także Polska. Wyniki badania Eurostatu znajdują się na grafice poniżej.

Unia Europejska ma plan, by do 2030 roku co najmniej 32 proc. energii pochodziło z OZE, więc droga do zrealizowania tego celu jest jeszcze daleka. W dodatku plany obecnej Komisji Europejskiej są jeszcze bardziej ambitne i wymagania w zakresie użycia zielonej energii będą rosnąć.

Przeczytaj też: Które państwo Europy najbardziej przykręciło kaloryfery? Jest odpowiedź

Unijny urząd statystyczny wziął także pod lupę udział odnawialnych źródeł energii w transporcie. Średnia w skali UE to 9,1 proc., a liderami w ich wykorzystywaniu również są Szwedzi (30,4 proc.). Jak czytam w komunikacie Eurostatu, wysoki wynik Szwecji, a także Finlandii (drugie miejsce w zestawieniu) to efekt stosowania biopaliw. Poniżej średniej znalazło się aż 19 państw UE. Na samym końcu są Grecja i Irlandia (4,3 proc.), Polska znalazła się w ogonie z wynikiem 5,7 proc.

To najnowsze dane na ten temat, jakie mamy z Eurostatu. Tymczasem udział OZE w całkowitej produkcji i zużyciu energii w 2022 roku jest trudny do przewidzenia. Ubiegły rok był czasem kryzysu energetycznego i turbulencji wywołanych rosyjską agresją na Ukrainę. Europejskie gospodarki oszczędzały m.in. gaz, ale za to musiały sięgać częściej po węgiel.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies