Dla wspólnego projektu Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK Zygmunta Solorza to spory krok naprzód. To także pierwsza od dawna informacja na temat tego przedsięwzięcia
PGE PAK Energia Jądrowa, spółka powołana przez PGE i ZE PAK do rozwoju projektu jądrowego, otrzymała decyzję zasadniczą, którą wydaje minister klimatu i środowiska. To swego rodzaju „zielone światło” od rządu, poprzez które władza wyraża aprobatę dla planów budowy. To także pierwsza decyzja, którą należy uzyskać przed rozpoczęciem badań lokalizacyjnych czy środowiskowych itd. PGE PAK EJ wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji w sierpniu tego roku.
Przeczytaj też: Czeski rząd przyjął strategię dla małych reaktorów SMR
Decyzja MKiŚ została wydana niewiele ponad rok po tym, jak ZE PAK i PGE podpisały list intencyjny z KHNP z Korei Południowej, wyrażając zainteresowanie budową elektrowni jądrowej z blokami wykorzystującymi reaktory APR-1400. Dla KHNP (wchodzącego w skład Team Korea, czyli grupy spółek z sektora jądrowego, które opracowały model finansowania projektu) była to nagroda pocieszenia – Koreańczycy oferowali Polsce technologię na potrzeby programu jądrowego, ale wybrano Amerykanów.
W ten sposób jesienią 2022 r. w Polsce zaczęto mówić o dwóch programach jądrowych – tzw. rządowym (we współpracy z Westinghouse, a do realizacji przedsięwzięcia oddelegowano spółkę Polskiej Elektrownie Jądrowe) oraz „biznesowym”, rozwijanym przez PGE i ZE PAK razem z KHNP (pod auspicjami Ministerstwa Aktywów Państwowych). W 2023 r. PGE i ZE PAK powołały spółkę odpowiedzialną za nadzór projektu jądrowego.
Przeczytaj też: Gdzie w Polsce powstaną elektrownie jądrowe?
Spółki planują, że elektrownia jądrowa powstanie na terenach, które należą do ZE PAK w gminie Konin, w lokalizacji Konin-Pątnów. Elektrownia będzie korzystać z dwóch bloków, każdy z reaktorem APR-1400 o mocy 1400 MW netto. Dzięki 2800 MW mocy zainstalowanej siłownia ma przez 12 miesięcy dostarczać ok. 22 TWh energii, co stanowi ponad 10 proc. aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Pierwszy blok miałby zostać uruchomiony w 2035 r.
Wydanie przez MKiŚ decyzji zasadniczej dla PGE PAK Energia Jądrowa oznacza, że tylko jeden podmiot w Polsce nie doczekał się podobnego rozstrzygnięcia. Orlen Synthos Green Energy – wspólna spółka Orlenu i Synthosu – choć złożyła wniosek w tej sprawie kilka miesięcy temu, nadal czeka.
Fot. mat. prasowe PGE