Dwie zagraniczne instytucje wesprą spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w pozyskaniu kredytów i pożyczek, które będą częścią finansowania atomu na Pomorzu
Konsorcjum stworzone przez BNP Paribas France i KPMG Advisory wesprze Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) w pozyskaniu finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Decyzja w sprawie wyboru doradców zapadła w poniedziałek 16 grudnia. Zgodnie z deklaracjami rządu, do 2030 roku 60 miliardów zł na tę ogromną inwestycję energetyczną przeznaczy państwo polskie. Kwota ta będzie stanowić 30 proc. całkowitego kosztu budowy elektrowni.
Przeczytaj też: Czechy mają strategię rozwoju małych reaktorów
Finansowanie dłużne, które ma pokryć 70 proc. kosztów inwestycji, wyniesie zatem około 140 mld zł. BNP Paribas i KPMG pomogą PEJ to finansowanie zorganizować, ustrukturyzować i pozyskać. Konsorcjum będzie realizowało swoje działania zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym. Ze względu na skalę finansowania, które trzeba zdobyć, konieczne będą rozmowy z kilkudziesięcioma instytucjami finansowymi z całego świata.
– Rolą BNP Paribas i KPMG Advisory jest zapewnienie naszej inwestycji takiej struktury finansowania, która zoptymalizuje udział kapitału własnego i zewnętrznego. To jedno z najistotniejszych zadań stojących przed nami w najbliższych latach, dlatego proces wyboru odpowiedniego partnera był prowadzony od kilkunastu miesięcy z zachowaniem najwyższej staranności. Jesteśmy przekonani, że wyłonione konsorcjum zapewni nam wysoką jakość współpracy i wesprze spółkę w skutecznym pozyskaniu środków z rynków finansowych – wyjaśnia cytowany w komunikacie prezes PEJ, Leszek Juchniewicz.
Przeczytaj też: PGE liczy na atom w Bełchatowie?
Jeśli zrealizują się rządowe plany, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstanie w gminie Choczewo, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Zgodnie z wcześniejszym harmonogramem, termin oddania do użytku pierwszego bloku wyznaczono na 2033 rok. Wiadomo jednak, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej zostanie zmodyfikowany, a termin uruchomienia pierwszej jednostki przesuwa się na 2036 rok. Łącznie na Pomorzu planowane są bloki o mocy 6-9 GW.