Oparcie działalności w dużej mierze na złomie jest przykładem gospodarki o obiegu zamkniętym
– KGHM w ciągu najbliższych lat z 15 do 35 proc. zwiększy udział złomu w miedzi elektrolitycznej – zapowiada Adrian Szymański, prezes KGHM Metraco. Miedź elektrolityczna to główny produkt dostarczany przez legnicki kombinat.
Przeczytaj też: Polska Miedź postawi własne farmy słoneczne
Jej produkcja pochłania ogromne ilości energii. KGHM jest największym odbiorcą energii elektrycznej w kraju (zużywa jej około 3 TWh rocznie). Wykorzystanie złomu i częściowe zastąpienie nim tradycyjnego procesu produkcyjnego pozwala oszczędzać w przeliczeniu na tonę kilkadziesiąt procent energii elektrycznej, zmniejszając przy tym emisję CO2 i produkcję odpadów. Dlatego działalność KGHM Metraco przyczynia się nie tylko do redukcji wpływu na środowisko, ale też przynosi realne oszczędności.
– KGHM Metraco jest jednym z kluczowych podmiotów odpowiadających za gospodarkę obiegu zamkniętego w grupie KGHM. Dzięki takim działaniom uzyskiwany jest podwójny efekt. Po pierwsze zagospodarowywany jest odpad, po drugie chronione są zasoby naturalne – wyjaśnia Adrian Szymański.
W ubiegłym roku KGHM Metraco kupiła 83 tys. ton miedziowego złomu. Strategicznym celem spółki jest zwiększenie tej ilości o ponad 60 proc., do 130 tys. ton w 2023 r. Spółka współpracuje obecnie z 90 dostawcami w kraju i za granicą i poszukuje kolejnych. Specjalnie do recyklingowego przetopu miedzi KGHM uruchomił w Hucie Miedzi Legnica piec WTR. Koszt inwestycji to około 250 mln zł.