Jednak głównym kryterium zakupowym pozostaje cena. Wskazuje na nią prawie 60 proc. badanych
Ponad dwie trzecie Polaków deklaruje, że mogłoby płacić więcej za żywność, gdyby była wytworzona w ekologiczny sposób – wynika z badania opinii publicznej, zrealizowanego w ramach projektu Polski Monitor Opinii będącego wspólną inicjatywą PKO BP, Fundacji IBRiS oraz Forum zrównoważonej Technologii.
Przeczytaj też: Ogromny wzrost zamówień #wege w Uber Eats
Autorzy raportu zawierającego wyniki badania przyznają, że co prawda Polacy nadal kierują się głównie ceną przy wyborze produktów (58 proc. Badanych), to jednak duża część z nich, bo 69 proc., byłaby skłonna zapłacić więcej, gdyby żywność pochodziła od krajowych producentów i powstawała w sposób przyjazny dla środowiska.
Przeczytaj też: Czerwone mięso jednak jest w porządku?
Niestety tylko 38 proc. respondentów wskazało, że czynnikiem decydującym podczas wybierania produktów jest skład produktu i data przydatności. Rzadziej zwracamy też się uwagę na certyfikaty jakości (19 proc.) oraz rozpoznawalność marki (9 proc.).
Badanie zostało zrealizowane w dniach 2-6 października 2019 r. przez Fundację IBRiS metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie reprezentatywnej 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski.
Źródło: ISBnews