Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Przekaz jest jasny: Polacy mają dość węgla

Europejski Instytut Miedzi podkreśla jednak, że samo odchodzenie od węgla nie wystarczy. Trzeba też myśleć o inwestycjach i modernizacji całej energetyki

Dwóch na trzech Polaków uważa, że polska energetyka powinna odchodzić od tradycyjnej energii węglowej – wynika z sondażu zleconego przez Europejski Instytut Miedzi.

Przeczytaj też: Jeśli dbasz o środowisko, odpuść sobie Czarny Piątek

Główne argumenty przeciw zachowaniu obecnego status quo, w którym prawie 80 proc. produkuje się z węgla, to przyczynianie się do wysokiego poziomu emisji CO2 (64 proc. odpowiedzi) oraz zanieczyszczanie powietrza w miastach (61 proc.). Ideę dekarbonizacji popierają głównie osoby po 50. roku życia (70 proc. z nich) oraz te najzamożniejsze, z dochodem przekraczającym 5 tys. zł (72 proc.).

Przeczytaj też: Nowy, ekologiczny market Biedronki

– W ostatnich latach widzimy znaczny wzrost świadomości ekologicznej polskiego społeczeństwa, będący efektem m.in. kampanii antysmogowych. Dlatego Polaków coraz bardziej interesuje, z czego energia została wyprodukowana i czy nie wpływa to np. na pogorszenie jakości powietrza. Zapominamy jednak przy tym, że transformacja energetyczna jest złożonym procesem obejmującym nie tylko produkcję, ale także dystrybucję i przesył energii. Bez względu na to z jakich źródeł będzie pochodzić energia, musi dotrzeć do odbiorcy końcowego, czyli do domu każdego z nas. Tylko modernizując cały system zapewnimy jego bezpieczeństwo, elastyczność i wydajność – mówi Michał Ramczykowski, prezes EIM. Wskazuje, że rozbudowa sieci energetycznej to perspektywa rozwoju sektora miedziowego.

Badanie na reprezentatywnej próbie ponad tysiąca osób przeprowadził instytut SW Research.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies