Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Allegro a smog. Na największej w Polsce platformie e-commerce nie będzie już można sprzedawać kopciuchów

Nowy regulamin Allegro zabraniający sprzedaży pieców na paliwo stałe bez odpowiednich certyfikatów wejdzie w życie 4 lutego

Allegro poinformowało swoich użytkowników o wielu zmianach, jakie ma zamiar wprowadzić w najbliższych miesiącach. Wśród nich jest nowy regulamin, którego przepisy powinny ucieszyć osoby walczące o czystość powietrza w Polsce. Smog, z którym zmaga się wiele mniejszych i większych miejscowości w naszym kraju, powstaje głównie zimą w wyniku tzw. niskiej emisji. Składają się na nią przede wszystkim wyziewy z pieców ogrzewających domy.

Przeczytaj też: T-raperzy znad Wisły przeciw smogowi

Jak czytam w komunikacie Allegro, od 4 lutego na największej w Polsce platformie e-commerce nie będzie można już sprzedawać tzw. kopciuchów, a więc pieców na paliwo stałe bez certyfikatu dopuszczającego do obrotu. – W ten sposób przyczynimy się do ograniczenia liczby ofert pieców, które najbardziej zanieczyszczają powietrze – pisze Allegro w informacji do użytkowników.

Decyzja Allegro to nie pierwsze w ostatnim czasie działanie podejmowane przez branżę e-commerce na rzecz czystszego powietrza w Polsce. Kilka godzin temu w serwisie green-news.pl pisaliśmy o ciekawej inicjatywie OLX, który piosenką T-raperów znad Wisły stara się przekonać właścicieli domów by nie ogrzewali ich spalając śmieci.

Przeczytaj też: Greta rozsławi elektrownię w Bełchatowie

Tego rodzaju akcje wynikają nie tyle z dobrej woli platform e-commerce, co raczej zmian w przepisach. W życie wchodzi tzw. ustawa antykopciuchowa, czyli nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska. Nowe przepisy wzmacniają system nadzoru nad sprzedażą kotłów. Inspekcja Handlowa będzie mogła sprawdzać je pod względem technicznym i nakładać kary pieniężne na nierzetelnych sprzedawców. Służby będą miały prawo zażądać odpowiedniej dokumentacji, sprawdzić pochodzenie urządzeń, a nawet przeprowadzić badania laboratoryjne.

Tego typu działania są w Polsce bardzo potrzebne. Aż 87 proc. węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w UE przypada właśnie na nasz kraj, a jakość samego paliwa, jak i pieców, w których jest ono spalane, pozostawia bardzo dużo do życzenia. Efekty walki z tym problemem, które podejmuje rząd póki co przedstawiają się niestety słabo. Świadczy o tym choćby niskie wykorzystanie środków z programu „Czyste Powietrze”.

Fot. Greenpeace/Bogusz Bilewski CC BY-ND 2.0

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies