Pełne naładowanie baterii dwuosobowej maszyny wystarcza na 55 minut lotu
Jak poinformowało biuro prasowe firmy Fortum, w sobotę we Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce w powietrze wzbił się samolot Pipistrel Alpha. Fortum chwali się, że to pierwszy na świecie elektryczny samolot produkowany seryjnie. Przelot z Wrocławia do Warszawy potrwa cztery dni. W międzyczasie maszyna wielokrotnie będzie lądować i odwiedzać miasta na trasie przelotu. Ma to być najdłuższy lot jaki Pipistrel Aplha do tej pory odbył.
Jak wynika z komunikatu Fortum, przelot ma służyć zbieraniu doświadczeń na temat ładowania akumulatorów zainstalowanych w samolocie. Informacje zostaną później wykorzystane przy projektowaniu i budowie sieci infrastruktury do ładowania baterii. Przelot elektrycznego samolotu z Wrocławia do Warszawy będzie drugim po Finlandii tego typu wydarzeniem w Europie organizowanym przez fińską spółkę, która zajmuje się m.in. zarządzaniem siecią ładowarek samochodowych.
Jak można przeczytać w komunikacie fińskiej firmy Pipistrel Alpha Electro jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samolotem ultralekkim o napędzie elektrycznym. Dwuosobowa maszyna wyposażona jest w silnik elektryczny o mocy 60 kW. Jej prędkość przelotowa to 157 kilometrów na godzinę. Bateria o pojemności 21 kWh jest zapewnia energię na 55-minutowy lot, z półgodzinną rezerwą. Ładowanie ładowarką o mocy 20 kW trwa godzinę.
Jeżeli chodzi o samochody elektryczne, to dziś znajdują się lub wkróce znajdą się w ofercie większości liczących się producentów. Samoloty elektryczne to zupełnie inna sprawa. Na razie jest to rzadkość, a jednym z problemów stanowiących barierę w ich rozwoju jest ciężar baterii. W przeliczeniu na tzw. osobokilometry samoloty są najbardziej emisyjnym środkiem transportu pasażerskiego, dlatego na całym świecie trwają prace nad wprowadzeniem elektrycznych samolotów jako standardu.
Fot. flickr CC BY-ND 2.0