Koniec złej passy dla producentów turbin wiatrowych. Po dobrych wynikach duńskiego Vestas zyskami pochwalili się także niemieccy dostawcy generatorów
Nordex opublikował wstępne wyniki za 2023 rok. Mimo że był to – jak określił niemiecki producent turbin – „rok przejściowy”, to po słabym początku w kolejnych kwartałach sukcesywnie poprawiano rezultaty.
Osiągnęliśmy próg rentowności i położyliśmy dobre fundamenty pod dalszy rozwój naszej działalności - wyjaśnił w komunikacie spółki José Luis Blanco, dyrektor generalny grupy Nordex.
Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 6,5 mld euro. Oznacza to wzrost o 14 proc. w porównaniu z przychodami za 2022 rok i wynik o 6,5 proc. lepszy niż górna granica prognoz. Poprawiła się także rentowność biznesu. Zysk operacyjny przed opodatkowaniem (EBITDA) za 2023 rok osiągnął 2 mln euro. Dla porównania w poprzednim roku było 244 mln euro na minusie. Jak wskazuje spółka, odpowiada to marży EBITDA na poziomie 0 proc. wobec minus 4,3 proc. w 2022 roku.
Przeczytaj także: Szykują się rekordowe inwestycje na europejskim rynku morskiej energetyki wiatrowej
Poprawa wyników to m.in. efekt większej liczby zamówień. W 2023 roku klienci zamówili turbiny wiatrowe o mocy 7,4 GW wobec 6,3 GW rok wcześniej. Jednocześnie spółka chwali się utrzymaniem stabilnych cen i dobrymi perspektywami na kolejne okresy.
Wiadomości z Nordex nie są jedynymi pozytywnymi sygnałami płynącymi z branży producentów turbin. W ubiegłym tygodniu duński Vestas pochwalił się powrotem na ścieżkę wzrostu po słabych wynikach za 2022 rok. Pisaliśmy o tym w tekście Vestas wraca na ścieżkę wzrostu. Prezes duńskiego dostawcy turbin pozostaje jednak realistą twierdząc, że sytuacja geopolityczna i opóźnienia w wydawaniu pozwoleń nadal nie pozwalają na hurraoptymizm.
Dobrymi wynikami za czwarty kwartał ubiegłego roku pochwalił się także Siemens. Jak wskazano, zysk z działalności przemysłowej koncernu wzrósł w IV kw. 2023 r. o 3 proc. i przekroczył 2,72 mld euro przy konsensusie rynkowym na poziomie 2,64 mld euro. Z kolei przychody niemieckiego dostawcy turbin wyniosły ponad 18,4 mld i były o 170 mln euro wyższe od oczekiwań.
Przeczytaj także: Siemens Energy prosi niemiecki rząd o pomoc. Akcje nurkują, gigant w dołku
Poprawa wyników dostawców turbin wiatrowych jest zaledwie pierwszym, delikatnym sygnałem powrotu optymizmu na rynku offshore wind po trudnym 2022 roku. Wtedy ze względu na dynamiczny wzrost na rynkach surowców i zaburzenia w łańcuchach dostaw odcisnęły piętno zarówno na sytuacji deweloperów, jak i dostawców głównych komponentów dla sektora. Niemiecki gigant – spółka Siemens Gamesa Renewable Energy był nawet zmuszony ubiegać się o wsparcie państwa. O kłopotach jednego z największych dostawców generatorów turbin pisaliśmy w Green-news.pl wielokrotnie. Ich głównym powodem była seria usterek wykrytych w maszynach SGRE, zarówno tych dostarczanych na ląd, jak i w ramach kontraktów morskich.
Foto: materiały prasowe Nordex