Osłony dla odbiorców wrażliwych na wzrost cen energii mają obowiązywać przez rok. Bony trafią do około 3,5 mln najuboższych gospodarstw domowych – wynika z zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska
W ubiegłym tygodniu rząd zajmował się rekomendowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozwiązaniem osłonowym dla odbiorców wrażliwych. Jest ono potrzebne ze względu na planowane od lipca tego roku odmrożenie cen energii.
Przeczytaj także: Resort klimatu szuka sposobu na bezbolesne odmrożenie cen energii
Z zapowiedzi przedstawicieli resortu wynika, że planowana ustawa ma objąć nie tylko drugą połowę 2024 roku, ale także pierwsze półrocze 2025 roku.
Jak tłumaczyła wiceministra klimatu Urszula Zielińska, chodzi o to, by dzięki wprowadzeniu systemowych rozwiązań ochronić tych, którzy będą tego potrzebować, a jednocześnie długotrwale stabilizować ceny na rynku energii poprzez przyspieszenie rozwoju OZE.
Planowana ustawa ma wprowadzić cztery mechanizmy chroniące odbiorców. Będą to:
Przeczytaj także: Jaka piękna (wiatrowa i nie tylko) katastrofa. Miało być szachowanie prezydenta, jest dramat w kilku aktach
W ubiegłotygodniowym w wywiadzie dla TVP Info Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że ustawa dotycząca cen energii na drugie półrocze br. trafi pod obrady Sejmu jeszcze w kwietniu. Podtrzymała przy tym plany wsparcia najuboższych poprzez przyznanie bonu dla około 3,5 mln gospodarstw domowych oraz wprowadzenie kryterium dochodowego, które będzie uwzględniało przeliczenie dochodu na osobę w rodzinie.
Zgodnie z prognozami Narodowego Banku Polskiego (NBP) w scenariuszu zakładającym wycofanie działań antyinflacyjnych przez rząd, wzrost cen energii może przejściowo przekroczyć 20 proc. rok do roku. Z kolei analitycy rynkowi przewidują, że podwyżki będą nieco niższe – rzędu kilkunastu procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Foto: Freepik