Siemens Gamesa po raz kolejny udowodnił, że recykling łopat turbin wiatrowych jest możliwy. Tym razem wykorzystuje jednak włókna szklane ze starszych łopat, zamiast od początku bazować na nowych, dostowanych do obróbki elementach
Niemiecko-hiszpański producent turbin ogłosił, że na morską farmę wiatrową w Tajwanie dostarczy wirniki z łopatami z recyklingu. Wieloletni technologiczny partner Siemens Gamesa, DecomBlades, opracował technologię, która pozwala ze starszych łopat pozyskać włókno szklane i ponownie je wykorzystać. Dlaczego to przełomowe? Dotąd łopaty stanowiły najtrudniejszy do ponownego przetworzenia element wiatraków.
Przeczytaj też: Donald Trump znów rusza na wiatraki
Przez lata szukano prostego i niekosztownego sposobu na ich recykling lub przynajmniej na ponowne użycie bez obróbki. Sama branża aktywnie włączyła się w prace nad nowymi rozwiązaniami, aby nie marnować ogromnych, liczących ponad 100 metrów długości i więcej, łopat.
Siemens Gamesa otrzymał ok. 40 ton „wysokojakościowych” włókien szklanych i z ich udziałem wyprodukuje nowe 115-metrowe łopaty na potrzeby projektu na Tajwanie. Morskie farmy wiatrowe dla tego państwa buduje Ørsted, a elektrownie Greater Changhua 2b i 4 mają dysponować 920 MW mocy zainstalowanej.
Rozwiązania od DecomBlades mogą być przełomem dla sektora energetyki wiatrowej. Firma deklaruje, że jej rozwiązania nie działają na poziomie prototypowo-testowym. To już uszyte na miarę przemysłową przedsięwzięcie, które ma szanse wypłynąć na szersze wody i się skomercjalizować. Co ciekawe, DecomBlades jest także partnerem rywali Siemensa na rynku producentów turbin. Współpracuje także z duńskim Vestas i GE Renewable Energy.
Przeczytaj też: Jak przebiega transformacja? W Polsce prawie 30 proc. miksu to OZE
W konsorcjum znane jako DecomBlades zaangażowane są różne podmioty. Na przykład MAKEEN Energy odpowieda za testy pirolizy, która umożliwia pozyskanie włókna szklanego ze starszych łopat. „Przetworzyliśmy główny składnik łopat, włókna szklane, na tak wysoką jakość, że materiał może być stopiony i użyty ponownie do produkcji nowych” – zapewniono w komunikacie konsorcjum.
Dla Siemensa takie eksperymenty to nic nowego. Na morskiej farmie Kaskasi RWE w Niemczech od kilku lat działają wiatraki z łopatami RecyclableBlades, zaprojektowanymi od razu do łatwego recyklingu po zakończeniu eksploatacji. Kiedy się zużyją, łopaty trafią do roztworu łagodnego kwasu, który oddzieli od siebie elementy metali, włókna szklanego i żywicy. Surowce będzie można ponownie wykorzystać.
Sukces Kaskasi sprawił, że RecyclableBlades trafiły do oferty producenta. To jednak rozwiązanie dla nowych elektrowni wiatrowych. Patent od DecomBlades daje nadzieje na ponowne wykorzystanie łopat wykonanych w innej, starszej technologii. Podobne prowadzi prowadzi także Vestas. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Vestas rozwiązał problem, który był kulą u nogi branży wiatrowej”.
Fot. mat. prasowe Siemens