Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Drugie podejście do recyklomatów w Warszawie. Miejmy nadzieję, że tym razem bez falstartu

Nowe urządzenia do zwrotu plastikowych butelek pojawią się na warszawskich ulicach za dwa – trzy miesiące

Latem w Warszawie pojawiły się dwa ufundowane przez Coca-Colę automaty do recyklingu plastikowych butelek. Stanęły na Placu Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej wzbudzając duże zainteresowanie, bo plastik można było wymienić na zniżki do kina i teatru. Niestety recyklomaty tak szybko jak się pojawiły, musiały zostać wycofane z użytku. Ten na Placu Bankowym został zniszczony w ciągu pierwszej doby od uruchomienia – ktoś wlał do niego płyn, uszkadzając całą maszynę.

Przeczytajcie też: Ta chorwacka wyspa jako pierwsza zakazała plastiku

Ratusz i Coca-Cola jednak się nie poddają. Jak informuje urząd miasta, ze względu na duże zainteresowanie korzystaniem z recyklomatów zapadła decyzja o zmianie dostawcy i projekt rusza od nowa. Pierwsze butelki w dziesięciu nowych maszynach będzie można zwracać najwcześniej w styczniu 2020 roku.

Automaty staną w następujących miejscach: przy pl. Mirowskim, przy Hali Gwardii, przy Białołęckim Ośrodku Sportu (ul. Strumykowa 21), przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich (pl. Narutowicza), przy Ośrodku Sportu i Rekreacji na Żoliborzu (ul. Potocka 1), przy ul. Jagiellońskiej 47i oraz przy urzędach dzielnic: Ursynów, Praga-Południe, Bielany. Niepotwierdzona pozostaje lokalizacja przy Domu Kultury Kadr na ul. Rzymowskiego 32.

Przeczytajcie też: Mikroplastik jest już w jedzeniu i wodzie

Miasto przypomina, że w zamian za zwrócone butelki bądź puszki można będzie zbierać punkty w aplikacji mobilnej. Będą one wymienne na zniżki przy zakupie biletów do kin czy teatrów. W porównaniu z programem pilotażowym od nowego sezonu wachlarz nagród ma się poszerzyć.

Tak długo jak w Polsce nie ma systemu kaucyjnego i butelek po napojach nie można ponownie użyć, recyklomaty pozostają jednym z drobnych działań pozwalających przynajmniej częściowo radzić sobie z pustymi opakowaniami. Może tego typu maszyny spowodują, że Polacy trochę chętniej zaczną segregować śmieci, bo według badania Kantar TNS przeprowadzonego na zlecenie fundacji ProKarton 40 proc. Polaków przyznaje, że w ogóle nie segreguje odpadów.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies