Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nie tylko złe wieści. W energetyce znacząco spadła emisja CO2

Analitycy zastrzegają jednak, by nie cieszyć się za szybko. Żeby ograniczyć emisję CO2 na stałe, branża musi się zmienić dużo bardziej

Sektor energetyczny jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych na świecie. Dlatego poziom zużycia paliw kopalnych w tej branży jest tak istotny dla globalnych statystyk dotyczących zmian klimatu. Jak wynika z najnowszego raportu think-tanku Ember Climate, ubiegły rok przyniósł pod tym względem znaczącą, wręcz rewolucyjną poprawę sytuacji. Globalna produkcja energii z węgla spadła w 2019 roku o 3 proc. W efekcie światowa emisja CO2 w sektorze była mniejsza o 2 proc., zaś w samej UE – aż o 13 proc.

Przeczytaj też: Ten kalkulator pokaże, ile CO2 emituje strona internetowa

Jak wylicza Ember, to największy spadek od 1990 roku. Energetyka węglowa jest w odwrocie w Europie i Stanach Zjednoczonych, o których więcej przeczytasz tutaj. Niestety emisja w Chinach w 2019 r. kolejny raz wzrosła i Państwo Środka odpowiada już za połowę światowej produkcji prądu z węgla. Niemniej jednak globalna emisja CO2 na jednostkę generowanej energii jest obecnie o 15 proc. niższa niż dekadę temu.

Analitycy zastrzegają jednak, że to, z czym mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, nie jest jeszcze trwałym zjawiskiem i w dużym stopniu jest związane z jednorazowymi czynnikami. Produkcja energii z wiatru i słońca wzrosła w 2019 r. aż o 15 proc., dzięki czemu już 8 proc. prądu na świecie pochodziło z odnawialnych źródeł (OZE).

Przeczytaj też: Nowy prezes PGE zapowiada zieloną przyszłość na bazie węgla

Jak jednak ostrzega Ember, żeby osiągnąć cele klimatyczne, o których realizację apelują naukowcy ostrzegający przed globalną katastrofą klimatyczną, w energetyce trzeba zmienić dużo więcej. Chodzi zarówno o rosnące zużycie węgla w Azji, jak i np. zastępowanie węgla gazem przez Stany Zjednoczone. Nawet jeśli pozwala ono ograniczyć emisję CO2, nadal jest to zastępowanie jednego paliwa kopalnego innym.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies