Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Trwa Veganuary 2021. Green-news.pl poleca sprawdzone wegańskie przepisy. Wśród nich – zdrowe chwasty

Styczeń to czas nowych postanowień i wyzwań. Od 2014 roku w 192 krajach startuje Veganuary, czyli wegański styczeń. Jest też polska odsłona akcji.

Od 4 stycznia w Polsce trrwa #roślinnystyczeń Zostań wege. To krajowa część międzynarodowej akcji Veganuary. Portal vege.com.pl zachęca do zapisania się do 30-dniowego programu. W ramach wsparcia dla nowicjuszy przewidziano codzienną porcję przepisów, ciekawostki o zwierzętach, merytoryczną wiedzę na temat diety roślinnej oraz inspirujące filmy i podpowiedzi z sieci. Wege Challange 2021 można śledzić w mediach społecznościowych.

Ponieważ redakcja Green-news.pl jest w większości „wegepozytywna”, dzielimy się z Wami adresami w sieci, z których czerpiemy roślinną moc przepisów. Polacy, jak pokazują statystyki, coraz chętniej decydują się na roślinną kuchnię. Warto poznać ją z najlepszej strony.

Przeczytaj też: 2020 to był dobry rok dla wegetarian i wegan

Jadłonomia – strona prowadzona przez wegańską weterankę, Martę Dymek. To za jej sprawą pokochaliśmy (chociaż nie wszyscy) „tofu, które zmienia życie” i zastąpiliśmy na wigilijnym stole śledzie boczniakami. Marta Dymek to autorka książek: „Jadłonomia. Kuchnia roślinna – 100 przepisów nie tylko dla wegan”, „Nowa Jadłonomia”, „Roślinne przepisy z całego świata” i „Jadłonomia po polsku”. Od niedawna jedną z jej książek można kupić w Niemczech, w tamtejszej wersji językowej. My polecamy przepis na „flaczki” z boczniaków.

Przeczytaj też: Wegeburgery i kiełbaski roślinne zostają. Lobby mięsne nie jest zadowolone

Smakoterapia – strona prowadzona przez „Matkę Smakoterapię”, czyli Iwonę Zasuwę, jedną z najbardziej cenionych w Polsce wokalistek sesyjnych. W serwisie znajdziesz dania bez cukru, glutenu, nabiału i mięsa. Smakoterapia od lat uczy, jak smacznie przyrządzać kaszę jaglaną. Iwonę Zasuwę znajdziesz nie tylko w sieci. W księgarniach do kupienia są też ksiązki „Smakoterapia 1 i 2”, „Smakoterapia spiżarnia” i „Smakoterapia na wynos”. Ja z chęcią wracam do przepisu na pasztet wegetariański z fasoli mung.

Przeczytaj też: Polacy stawiają na kuchnię roślinną podczas Wigilii

Ateliersmaku – to strona stworzona przez małżeństwo, Jolę Słomę i Mirka Trymbulaka. Kreatywna para nie tylko od lat promuje kuchnię roślinną i bezglutenową, ale też wspólnie tworzy modę. Jeśli chcesz się nauczyć gotować od Joli i Mirka, zajrzyj na ateliersmaku.tv albo skosztuj gotowych produktów dostępnych w kilku sklepikach w Polsce. Na zimową porę polecam zupę Pho tego duetu.

Przeczytaj też: Słynne klopsiki z Ikei wreszcie w wersji wege

Weganon – tę stronę prowadzi Paweł Ochman. Weganon specjalizuje się w regionalnej polskiej kuchni w wersji roślinnej, którą można od niedawna zgłębiać również w formie książkowej. Starsza publikacja autora to „Pyszności z roślin”. Strona obfituje w pyszne podpowiedzi, jak ze strączków wyczarować słodkie desery oraz jak zrobić kluseczki na 1000 sposobów. „Ser żółty” Weganona towarzyszy mi od lat, zatem polecam.

Przeczytaj też: Polacy chcą jeść ekologiczną żywność

Na deser Trochę Inna Cukiernia, czyli Małgorzata Kalemba-Drożdż, biolożka molekularna, która promuje od kilku lat (także w wersji drukowanej) jadalne kwiaty, pyszne chwasty, różane przepisy i słodkie sposoby na alergię. Brzoskwiniowa tarta Tatin z lawendą trafia na nasz mój stół co roku w sezonie na te aromatyczne owoce. Na stronie Małgorzaty Kalemby-Drożdż znajdziesz listę jadanych kwiatów.

Przeczytaj też: 3 miliony Polaków nie może się mylić, jesteś gotowy na zmianę?

To oczywiście nie wszystkie adresy, z których czerpię inspirację. Roślinne napoje uczyłam się robić dzięki Oldze Smile, sycące i wytrawne gofry poznałam dzięki Facetowi i Kuchni, a Liska, czyli White Plate była dla mnie wielką podporą w stawianiu pierwszych kroków w pieczeniu domowych chlebów (zanim COVID-19 sprawił, że stało się to modne). Dziś mogę polecić najnowszą książkę Elizy Mórawskiej-Kmity „Chleb i okruszki”. Do domowego kiszenia sezonowych warzyw i owoców (sic!) przekonał mnie Aleksander Baron, który dziś prowadzi pandemiczne delikatesy. Właśnie ponownie ukazała się Jego książka „Kiszonki i fermentacje”.

Powodzenia w Wege Challenge 2021!

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies