Larwy chrząszcza niebawem zagoszczą na sklepowych półkach. Bez obaw, nie trzeba będzie wzywać sanepidu. Trafią tam całkiem legalnie
Urzędnicy Unii Europejskiej zdecydowali o wpisaniu larwy chrząszcza mącznika młynarskiego na listę „nowej żywności”. Suszone robaki będą niebawem dostępne w sklepach w UE. Dostępne będą suszone w całości lub jako mączka dodawana do makaronu, ciastek, batonów proteinowych, kotletów czy burgerów jak te na zdjęciu poniżej. Startupów rozwijających produkcję takich smakołyków przybywa. W jeden z nich zainwestował były mistrz świata Formuły 1, Nico Rosberg, który od kilku lat inwestuje w zrównoważone startupy. Czytelniczkom i czytelnikom portalu green-news.pl może być także znany jako szef zespołu Extreme E, nowej offroadowej serii motorsportowej.
It's not just pasta! It's the new 40% protein superfood: @benetofoods 👍 Let me know below how you like my chef skills 😁 Check out the link and try it yourself: https://t.co/OAShOTs7qc pic.twitter.com/bxtkdRkX5a
— Nico Rosberg (@NicoRosberg) March 23, 2021
Przeczytaj też: Stella McCartney projektuje ubrania z materiału z grzybów
Zanim larwy zostały wpisane 3 maja br. na listę, w styczniu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał je za bogate źródło białka, tłuszczu i błonnika, będące częścią zrównoważonej diety. Napisano o nich, że to „zrównoważone źródło pożywienia, którego hodowla łączy się z niewielką emisją dwutlenku węgla”. Larwy mącznika młynarka mają okół 3 cm długości, wysuszone są wybarwione na kolor żółty. Są pierwszymi owadami dodanymi do listy „Novel food”, na której można znaleźć produkty, które nie były wykorzystywane w branży spożywczej w UE na masową skalę i które mają w sobie pierwiastek innowacyjności lub takie, które wywodzą się spoza Unii.
Przeczytaj też: Zamienniki mięsa coraz częściej goszczą na naszych stołach
Dlaczego unijni urzędnicy zainteresowali się pożywnymi owadami? Są one uważane za wartościowe źródło protein, które od wieków z powodzeniem sprawdza się w krajach azjatyckich. Larwy mączniaka nie są jednak dla wszystkich. Zostały sklasyfikowane jako żywność mogąca powodować reakcje alergiczne, szczególnie u osób, u których wystąpiły wcześniej takie reakcje na skorupiaki i roztocza. Lista owadów określanych jako „Novel food” niebawem się wydłuży. EFSA rozpatruje jedenaście aplikacji dotyczących kolejnych owadów. Wraz z rozwojem rynku hodowla robaków, z których pozyskiwane jest białko może stać się intratnym biznesem. Na razie są to produkty niszowe.
W Polsce przybywa osób, które deklarują, że zamierzają ograniczyć spożycie tradycyjnego mięsa. Takie deklaracje składa już ponad 40 proc. ankietowanych Polaków. Wpisujemy się w światowy trend, o którym niedawno pisał Maciej Sikorski.
Zdjęcia: Wikipedia.org