Polska jest w tej szczęśliwej sytuacji, że ma dostęp do potężnych złóż miedzi, która coraz częściej określana jest jako surowiec przyszłości. KGHM może planować ekspansję na kolejnych rynkach dzięki kredytowi odnawialnemu
Elektromobilność, zrównoważone inwestycje, OZE i gospodarka o obiegu zamkniętym – wszystkie te gałęzie nowoczesnej gospodarki przyciągają dziś inwestycje i dają gwarancje zysków w przyszłości. Wie to Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który poinformował, że wesprze KGHM, jednego największych globalnych producentów miedzi, kredytem odnawialnym w wysokości 700 mln dolarów (równowartość ok. 2,5 mld zł). Finansowanie ma pomóc polskiemu championowi na ekspansję poza granicami.
Przeczytaj też: Miedziowa rewolucja nadchodzi. Polska na niej tylko zyska
Popyt na miedź w najbliższych latach będzie stale rosnąć za sprawą rozwoju OZE oraz elektryfikacji transportu. Choć samochody elektryczne są w swojej konstrukcji znacznie mniej skomplikowane od spalinowych, to potrzebują średnio o 40 proc. więcej miedzi niż auta spalinowe. Miedź jest wykorzystywana także w energetyce, w szczególności w OZE. – To perspektywiczna branża. Produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda w 2020 roku wzrosła o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym roku może być podobnie – mówi Maryla Posyniak, dyrektor departamentu finansowania strukturalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Cały sektor motoryzacyjny konsumuje rocznie ok. 2 mln ton miedzi. Surowiec ten jest również ważny dla rozwoju energetyki – wyprodukowanie instalacji OZE o mocy 1 gigawata wymaga od sześciu do siedmiu razy więcej miedzi niż budowa tej samej mocy w źródłach konwencjonalnych.
Przeczytaj też: Jest szansa na budowę wiatraków z polskiej stali
BGK przypomina, że Europejski Zielony Ład zakłada wsparcie dla zeroemisyjnych technologii i greentechów, a miedź z KGHM może wesprzeć rozwój zielonych technologii. Kopalnia Sierra Gorda w Chile, w której wydobywa się od surowce od 2014 roku, przede wszystkim miedź i molibden, jest jednym ze strategicznych zagranicznych aktywów produkcyjnych KGHM. Spółka zapowiada dalsze zwiększanie wartości spółki Sierra Gorda w przyszłości. Odkrywkowa kopalnia znajdująca się na pustyni Atacama w prowincji Antofagasta na północy Chile zyskuje wsparcie BGK kolejny raz w ostatnim czasie. W maju 2020 roku Sierra Gorda zawarła z BGK umowę pożyczki o wartości 200 mln dol. zabezpieczonej gwarancją właścicieli. Pożyczka miała być przeznaczona na wsparcie bieżącej działalności Sierra Gorda w dobie pandemii spowodowanej koronawirusem.