Polski Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin znalazł się w elitanym gronie podmiotów, które uzyskają wsparcie dla przyszłościowej technologii wodorowej
Komisja Europejska wybrała fabrykę zielonego wodoru budowaną przez Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) do wsparcia w ramach Innovation Fund. ZE PAK otrzyma na ten cel 4,5 mln euro bezzwrotnego dofinansowania. Konińska inwestycja jest jednym z 32 projektów wybranych w ramach obecnego konkursu (zgłoszono do niego 233 projekty z 29 krajów).
Przeczytaj też: Nadjeżdża kultowy Defender w wersji wodorowej
Innovation Fund to jeden z największych na świecie programów finansujących wprowadzanie na rynek innowacyjnych technologii niskoemisyjnych. W latach 2020-2030 fundusz udzieli około 20 mld euro wsparcia dla przedsiębiorstw. Środki pochodzą z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS), a zarządza nimi Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) przy współudziale Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Przeczytaj też: 500 km zasięgu i kilka minut przy dystrybutorze. Renault zapowiada rewolucję
Fabryka w Koninie wyprodukuje ponad 700 ton czystego wodoru rocznie, a energia pochodzić będzie z biomasy. ZEPAK, choć jest drugim w Polsce producentem energii elektrycznej z węgla brunatnego, inwestuje w ekologiczne źródła energii. Do 2030 roku firma, należąca do Zygmunta Solorza, chce w ogóle zrezygnować z węgla i wygasić elektrownie nim zasilane. Wodór będzie wytwarzany na potrzeby transportu, co wymaga wyjątkowej czystości produktu.