Firma poważnie traktuje obawy związane ze wzrostem temperatur na ziemi i wprowadza działania redukujące wpływ na klimat
Globalna firma technologiczna Cisco zobowiązała się, że do 2040 r. zredukuje emisje gazów cieplarnianych do zera. Będzie to dotyczyło zarówno emisji bezpośrednich, generowanych przez firmę w jej własnych lokalizacjach, jak i w całym łańcuchu wartości. Dodatkowo Cisco deklaruje, że w zielonych zmianach chce wspierać klientów, partnerów i dostawców. Sposobami na osiągnięcie celu klimatycznego będą: zwiększenie efektywności energetycznej, większy udział OZE w zakupach energii, hybrydowy model pracy, inwestycje w technologie wychwytywania CO2, wdrażanie zasad gospodarki cyrkularnej.
Przeczytaj też: Rosnące ceny energii mobilizują biznes
– Cisco chce zapewnić inkluzywną przyszłość dla wszystkich. Aby było to możliwe, na naszej planecie musi dać się żyć – mówi Fran Katsoudas, członek zarządu Cisco.
Firma działa w zakresie zrównoważonego rozwoju od 2008 roku. Udało jej się ograniczyć ilość odpadów i ograniczyć emisję CO2 w całym łańcuchu dostaw o 1 mln ton rocznie. Cel zrealizowano o rok wcześniej niż pierwotnie zakładano. W kilku krajach Cisco korzysta wyłącznie z energii z OZE, a do końca 2022 roku firma przejdzie globalnie na energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych w przynajmniej 85 proc. Do 2025 r. producent oprogramowania i sprzętów planuje projektować wszystkie nowe produkty zgodnie z ideą Circular Design. Chce też umożliwiać klientom darmowy zwrot używanych produktów, które następnie zostaną odświeżone i zyskają drugie życie.
Przeczytaj też: Największy polski bank wycofa się z finansowania węgla
Dostawca technologii wspiera finansowo fundację Cisco. W maju br. ogłoszono, że na jej konto wpłynie 100 mln dolarów. Pieniądze te mają być przeznaczone na walkę ze zmianami klimatu. O wsparcie będą mogły się ubiegać podmioty aktywnie działające na rzecz poprawy stanu klimatu, edukacyjne i aktywizujące społeczność.
To kolejna globalna firma, która dostrzega konieczność podejmowania działań z zakresu ESG, czyli environmental, social and corporate governance (wskaźniki zrównoważonego rozwoju). Coraz częściej wskaźniki związane z ochroną środowiska determinują wybór oferentów w największych zamówieniach. Działania proklimatyczne obejmują nie tylko korporacje, ale i poddostawców technologii, usług lub sprzętów.
Zdjęcie: Tyler Franta on Unsplash