Z badania przeprowadzonego przez Innova Market Insights, Uniwersytet w Kopenhadze i Proveg International wynika, że mieszkańcy Europy coraz częściej wybierają zamienniki mięsa, ryb i nabiału
W ramach europejskiego projektu Smart Protein przeprowadzono kolejne badanie opracowane przez Innova Market Insights, Uniwersytety w Kopenhadze i Gandawie oraz Proveg International, a dotyczące postaw Europejczyków wobec produktów roślinnych. Co z niego wynika? Już 30 proc. ankietowanych definiuje się jako fleksitarianie (elastyczni wegetarianie), a niemal połowa deklaruje, że je mniej mięsa niż przed rokiem.
W Polsce fleksitarianie stanowią już niemal jedną czwartą badanych, a 6 proc. ankietowanych je wyłącznie rośliny. Najchętniej spożywalibyśmy zamienniki mięsa drobiowego i wołowego. Polacy na tym tle nie wyróżniają się znacząco od pozostałych dziewięciu badanych nacji.
Ponad 50 proc. ankietowanych Polaków uważa, że spożywanie dużych ilości mięsa wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Przeczytaj też: Co sekundę wyrzucamy w Polsce 100 kg jedzenia do kosza
Co Polacy chcieliby zobaczyć na półkach sklepowych? Chętnie kupowaliby roślinne piersi kurczaka i burgery, alternatywne wersje wędzonego łososia i paluszków rybnych. Badani wykazują także zainteresowanie zamiennikami tuńczyka i filetów białych ryb (także bez panierki). Niewieli odsetek chciałby jeść roślinne zamienniki krewetek czy kalmarów. W zestawieniu zabrakło śledzi.
Przeczytaj też: Hortex ma już wegańskie klopsiki
Jeśli chodzi o nabiał, z badania wynika, że chcielibyśmy, aby w sklepach dostępne były przede wszystkim roślinne zamienniki sera w plasterkach oraz mozarelli. Jedna trzecia badanych codziennie spożywa tradycyjne mleko. Jego roślinną wersję wybiera co najmniej raz w tygodniu jedna czwarta Polek i Polaków. Podobnie jest z zamiennikami sera i tradycyjnych jogurtów.
Polacy wymieniają ziemniaki, ryż i fasolę jako ulubione składniki roślinne obecne w codziennej diecie. Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii jest ziemniak, niemal połowa badanych podkreśla, że widzi w nim bazowy składnik posiłków.
W badaniu wzięło udział ponad 7,5 tys. osób z dziesięciu europejskich krajów. W Polsce ankiety zebrano od 757 osób, w grupach wiekowych od 18 do 70 lat. Raporty są dostępne na stronie Smart Protein.
Podejście do kuchni roślinnej będzie się na pewno zmieniać wraz ze wzrostem dostępności mięsa komórkowego, o którym rozmawialiśmy w 17 odcinku Green Podcast.