Wiceprezydent stolicy, Michał Olszewski, opowiada o przygotowaniach do wprowadzenia strefy czystego transportu, a Bartosz Piłat o tym, co musiało się wydarzyć, by miasto złożyło wiążące deklaracje
W Warszawie 6 kwietnia 2022 r. po raz pierwszy zaprezentowano wyniki badań: „Prawda o warszawskich samochodach. Raport z pomiarów emisji spalin samochodów na ulicach Warszawy”. Dokument nie pozostawia złudzeń – najstarsze diesle najbardziej zanieczyszczają powietrze w mieście. Zaledwie 6 proc. pojazdów odpowiada za niemal 20 proc. emisji szkodliwych tlenków azotu i znaczną część pyłów zawieszonych PM.
Władze miasta wykorzystają pomiary przeprowadzone w ruchu miejskim na ponad 140 tys. pojazdach do tego, by rozpocząć prace nad utworzeniem strefy czystego transportu (SCT). Ma ona powstać do końca 2025 roku. Taki obowiązek nałożył na miasto Sejmik Województwa Mazowieckiego, w ramach programu ochrony powietrza.
Jak, krok po kroku, będą wyglądały przygotowania do ustanowienia takiej strefy? Jak oznakowane będą pojazdy mogące wjechać do SCT? Co zadecyduje o rozmiarze i kształcie strefy? O tym w najnowszym podcaście opowiadają: Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m. st. Warszawa oraz Bartosz Piłat z Polskiego Alarmu Smogowego. Rozmawiała Agata Rzędowska.
Prezentacja raportu odbyła się 6 kwietnia br. w Warszawie w pawilonie Zodiak. W spotkaniu uczestniczyli:
Michał Olszewski – zastępca Prezydenta m.st. Warszawy;
Tamás Dombi – dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym;
Kaylin Lee i Yoann Bernard – autorzy raportu, badacze ICCT;
poprowadził je Bartosz Piłat, ekspert Polskiego Alarmu Smogowego. Organizatorem spotkania było Miasto Stołeczne Warszawa, a raport przygotowała organizacja TRUE Initiative.
O SCT w Warszawie dowiesz się więcej z tych tekstów:
Władze Warszawy apelują o niekupowanie starych diesli
Strefa czystego transportu powstanie w Krakowie do końca 2022 roku
Ustawa o elektromobilności zmienia przepisy dostyczące stref czystego transportu