Do sieci elektroenergetycznej Energi przyłączone są odnawialne źródła energii o mocy 9,6 gigawata, czyli 31 proc. krajowej mocy OZE. Do 2030 roku ta wartość może wzrosnąć niemal dwukrotnie, do 19 GW
Energa Operator z grupy Orlen pozyskała 7,66 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy na rekordowy program modernizacji i cyfryzacji sieci elektroenergetycznej w północnej i środkowej Polsce. Pieniądze te wesprą realizację programu inwestycyjnego Energi, którego wartość w perspektywie do 2035 roku to 40 miliardów złotych.
Jak deklaruje spółka, dzięki tym środkom możliwa będzie modernizacja i budowa łącznie 21 tysięcy kilometrów sieci i przyłączenie 9 GW źródeł odnawialnych wraz z magazynami energii. Program umożliwi także podłączenie do sieci 200 tysięcy nowych prosumentów.
– Pomorze staje się coraz ważniejszym miejscem na energetycznej mapie Polski. Jest także atrakcyjną lokalizacją, coraz częściej dostrzeganą przez poważnych inwestorów. Już ponad 50 proc. produkowanej przez nas energii pochodzi z odnawialnych źródeł, a rozwój portfela OZE jest dla nas priorytetem. Jesteśmy jako Energa naturalnym kandydatem, by stać się liderem transformacji energetycznej. Mówimy też o wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, sztucznej inteligencji – powiedział Sławomir Staszak, prezes Energi. Przypomniał, że spółka w przyszłym roku zakończy wymianę liczników na inteligentne u wszystkich swoich klientów (obecnie systemem inteligentnych pomiarów objętych jest już 86 proc. odbiorców).
Przeczytaj też: Dystrybutor z gazem z Rosji zamieniamy na ten z USA
Natomiast prezes Orlenu Ireneusz Fąfara podkreślił, że plany Energi odzwierciedlają założenia zaprezentowanej w styczniu zaktualizowanej strategii grupy. Z jej najważniejszymi punktami zapoznasz się w tekście Orlen 2025-2035: nowa strategia energetyczna.
– Rozpoczynamy projekt, który będzie realnym wsparciem rozwoju gospodarczego Polski i istotnie wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Północna Polska będzie odgrywała coraz większą rolę w transformacji energetycznej. Już dzisiaj koncentrują się tu nasze źródła odnawialne na lądzie. Tutaj powstaną też 4 morskie farmy wiatrowe i magazyny energii zapisane w naszej strategii. System ten będzie wspierany przez dwie powstające elektrownie gazowo-parowe oraz dwie kolejne, które planujemy w Gdańsku i Grudziądzu – mówił Fąfara.
Przeczytaj też: PGE ma jedną z największych w kraju elektrowni fotowoltaicznych
Program zakłada między innymi budowę ponad 11 tysięcy kilometrów nowych napowietrznych linii elektroenergetycznych oraz 7 tysięcy kilometrów linii kablowych i modernizację blisko 10 tysięcy kilometrów linii istniejących. W ramach programu planowane jest przyłączenie około 350 tysięcy nowych odbiorców energii elektrycznej i 1600 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów, między innymi przy trasach A1 i S7.
Przybędzie także około 1000 zaawansowanych technologicznie transformatorów i elementów sterowania poziomami napięcia, poprawiających zdolność sieci do dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych. Inteligentne sieci dystrybucyjne pozwolą między innymi na rozbudowę ciepłownictwa opartego o energię elektryczną.
Energa Operator pozyskała środki z KPO w formie niskooprocentowanej pożyczki BGK. Wcześniej spółka pozyskała również 3,5 mld zł preferencyjnego finansowania programu modernizacji sieci od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Foto: Green-news.pl, na zdjęciu jest ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska